Blog
Mentális Egészség és Egyedülálló Szülők – Miért fontos figyelni magunkra és hogyan kezeljük a stresszt?
Az egyszülős családok mindennapjai tele vannak kihívásokkal, az egyedülálló szülőkre ugyanis dupla annyi felelősség hárul. A gyereknevelés, a munkahelyi kötelezettségek, a pénzügyi nehézségek és a társadalmi elvárások között ingázva gyakran ezek a szülők maguk is elfelejtik, hogy ők is emberek, akiknek saját mentális és érzelmi szükségleteik vannak. De miért fontos, hogy az egyedülálló szülők figyeljenek a saját mentális egészségükre, és mi segíthet a fokozatos stressz kezelésében? Ezzel kapcsolatban ad tanácsokat Pollák Éva a Mindwell szakmai tanácsadója.
Láthatatlan krízisek kezelése – Amikor a szülő szenved, de nem mutatja - mutathatja ki
A krízis eredeti görög jelentése szerint fordulatot jelent, de a mai szóhasználat inkább a válságot, kiélezett helyzeteket és konfliktusokat értjük alatta. [...] A krízishelyzet mindig sok energiát emészt fel, hiszen a jól bevált problémamegoldó stratégiáink és technikáink nem elegendőek a helyzet megoldásához. A krízisről és az azzal való megküzdésről mesél Budavári Eszter a Mindwell pszichológusa.
Zenevarázslat művészeti tábor Alsómocsoládon
Augusztus 5 - 9. között 11 egyszülős család vett részt Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész vezetésével a Zenevarázslat zenei művészeti táborban. Festői környezetben a zene erejét hívták segítségül a résztvevők, és öt napon keresztül igazi kikapcsolódásban volt részük.
Hogyan hangolódjunk az iskolakezdésre?
Hamarosan véget ér a vakáció és szeptemberben ismét elkezdődik egy új tanév. Az előző cikkünkben abban adtunk hasznos tanácsokat, hogyan tervezzük meg a nyári szünetet és töltődjünk fel ebben az időszakban. A szeptember közeledtével Budavári Eszterrel, a Mindwell Pszichológiai Központ pszichológusával arról beszélgettünk, hogyan segítsük a gyerekeinket ráhangolódni az iskolakezdésre.
Hogyan töltődjünk fel a nyári szünetben?
Javában zajlik a nyári szünet, ilyenkor a gyerekek már alig várják, hogy belecsapjanak a vakációba, hiszen a tanév végére sokszor nagyon elfáradnak, kimerülnek. De szülőként hogyan tervezzük meg ezt az időszakot, hogyan teremtsük meg a kikapcsolódás és a kötelező hétköznapi rutinok egyensúlyát? Különösen fontos kérdés lehet ez az egyszülős családokban, ahol a szülőnek egyedül kell biztosítania a mindennapok stabilitását a gyerekek számára. Erről kérdeztük Pollák Évát a Mindwell Pszichológiai Központ pszichológusát.
Itt a vakáció, de hogyan tervezzük meg a nyarat?
Hogy oldjuk meg a nyarat? Nagyon sok családban ez a leggyakrabban feltett kérdés, amikor közeledik a vakáció. A nyári szünet nem csupán a felhőtlen kikapcsolódás időszaka, számos logisztikai feladat is felmerül ilyenkor. Hogyan zsonglőrködjön az ember a szabadságokkal, hogyan szervezze meg, hogy ki vigyázzon a gyerekre, amíg ő dolgozik? Ezek a kérdések még égetőbbek, ha a szülő egyedül neveli a gyermekét, és egy személyben kell minden helyzetre megoldást találnia. Budavári Eszter, a Mindwell Pszichológiai Központ pszichológusa abban ad hasznos tanácsokat, hogy a nyár megtervezése ne a stresszről szóljon.
Velünk startolt a nyár
Izgalmas és sokszínű programokkal várta a családokat az Egyszülős Központ a nyári szünet első napján a Városligetben. Az egyszülős családi napon minden korosztály számára tartalmas kikapcsolódást kínáltunk.
Amikor egy ösztöndíj valóban jövőt teremt
Nyelvtanulás anyanyelvi környezetben, új kultúra megismerése, nemzetközi kapcsolatok építése és egy életre szóló élmény – ezt nyújtotta Jövőteremtő programunk. A Youth For Understanding Hungary Egyesület (YFU) és az Egyszülős Központ közös ösztöndíj-pályázatára olyan, egyszülős családban nevelkedő diákok jelentkezhettek, akiknek máshogy nem lenne lehetőségük külföldön tanulni. A 3,6 millió forint értékű ösztöndíjat Kovács Liliána nyerte, aki egy tanévet tölthetett el az egyik németországi iskolában a YFU nemzetközi diákcsere programjában. Lili egy felkészítő tábor után utazott kinti fogadó családjához tavaly nyáron. Pár nap múlva érkezik haza tele új élményekkel és tapasztalatokkal. Arról mesélt nekünk, hogyan telt az elmúlt éve, milyen lehetőségekkel és tervekkel gazdagodott az ösztöndíjnak köszönhetően, és mennyire változtatta meg az életét.
Egyedülálló szülő lettem, hogyan tovább? - Félelmeink és azok megszelídítése
Számos okból válhat valaki egyedülálló szülővé. Van, aki már a gyermek születésétől kezdve és van, aki később kerül ebbe a helyzetbe. Ez az új kihívás azonban szinte mindenkiben félelmeket és aggodalmakat ébreszt. Bár ezek a nehéz érzések teljesen természetesek, megküzdeni velük korántsem egyszerű. Hogyan szelídíthetjük meg a gyermekneveléssel kapcsolatos félelmeinket, és miért érdemes hangsúlyt fektetni erre? Ezekere a kérdésekre segít választ találni Budavári Eszter, a Mindwell Pszichológiai Központ pedagógiai szakpszichológusa.
Hogyan oldja a stresszt a nevetés?
Az élet telis tele van változásokkal és kihívásokkal. Egyedülálló szülőként, vagy épp egy válás kellős közepén, esetleg a mozaik családdá válás édesen komplikált folyamatában nap mint nap szembesülünk olyan helyzetekkel, amelyek megpróbáltatást jelenthetnek. A változások sokszor stresszel járnak, és előfordulhat, hogy úgy érezzük magunkat, mintha egy viharos tengeren hajóznánk, biztonságos kikötőt keresve. Ilyenkor mi segíthet? Erről szól Pollák Éva, a Mindwell Pszichológiai Központ tanácsadó szakpszichológusának írása.
Újrakezdés – út az egyszülősségtől a mozaikcsaládig
Magyarországon a statisztikák szerint a házasságok közel fele, mintegy 42 százaléka végződik válással. A legfrissebb népszámlálási adatok szerint jelenleg 341 ezerre tehető az egyszülős családok száma és mintegy 490 ezer gyerek nevelkedik egyetlen szülővel. Mint minden élethelyzetnek, az egyszülősségnek is megvannak a sajátosságai, állomásai, amelyek folyamatosan alakulnak, hiszen egy idő után sokan új társsal folytatják és építik újra az életüket. Ez szintén próbák elé állíthatja a családot. Cikkünkben az újrakezdésről és a patchwork családdá válás állomásairól Pollák Éva családterapeuta, a Mindwell Pszichológiai Központ szakmai vezetője osztja meg gondolatait.
Mire tanít a kora gyermekkorban elkezdett sportolás?
Korábbi interjúnkban már beszéltünk arról, hogy a testi egészség megőrzése milyen sokféle módon tud hozzájárulni lelki stabilitásunkhoz. Érdemes arról is szót ejteni, hogy a gyerekek önbizalmának erősítésében, koncentrációjuk növelésében és akár iskolai teljesítményükben milyen jótékony hatása van a rendszeres testmozgásnak. Különösen fontos ez az egyszülős családokban, ahol a minden napi teendők egyetlen szülőre hárulnak. A témában Molnár Anikó, a Mindwell Pszichológiai Központ sport szakpszichológusa osztotta meg gondolatait.
A könnyebb mindennapokért - konferencia a sérült gyerekeket nevelő egyszülős családokról
Az Egyszülős Központ a Találj Magadra Egyesülettel közösen elsőként szervezett konferenciát a sérült gyermekeket nevelő egyszülős családokról. A rendezvény fő témája ezeknek a családoknak a helyzete, az oktatási és foglalkoztatási kérdések, illetve a témával kapcsolatos személyes történetek voltak.
Fedezd fel velünk a népi kultúra izgalmas világát!
A népzene, tánc és mese sokszínű hagyományát hozza el az Egyszülős Fonó. Új programsorozatunkban táncházzal és rendhagyó módon, felnőtteknek szóló mesekörrel várjuk a családokat januártól 4 hónapon keresztül. A budai Egyszülős Központban élő zenei kíséret mellett tanítunk moldvai táncokat és énekeket, a szülők pedig elmerülhetnek a mesék izgalmas és gyógyító világában.
7 fontos kérdés az egyszülőségről
Mennyire számít még mindig tabutémának az egyszülőség? Tudunk-e nyíltan beszélni arról, hogy milyen kihívásokkal néz szembe a szülő, amikor egyedül marad és újra kell építenie a család életét? És mindeközben mi zajlik a gyermek lelkében, hogyan lehet őt átsegíteni a nehezebb időszakokon? Ezeket, a sokszor nem könnyű kérdéseket jártuk körül Budavári Eszterrel, a Mindwell Pszichológiai Központ pedagógiai szakpszichológusával.